Hrad Bouzov
Nezařazené

Hrad Bouzov

Máte rádi výlety na hrady a zámky? Chybí Vám v zimních měsících návštěvy těchto památných objektů. Tak možná Vás potěší, že některé hrady a zámky otevírají už začátkem března. Můžete si tedy dopřát takový předjarní výlet do minulosti.
hrad bouzov
Jedním z těchto objektů je například hrad Bouzov. Hrad Bouzov stojí ve vesnici Bouzov nedaleko města Loštice. Vypadá jako dokonale zachovalá středověká památka, pravda je ovšem taková, že se jedná o romantickou přestavbu z konci 19. století. V současné době je hrad v majetku České republiky a správa je zajišťována Národním památkovým ústavem. Od roku 1958 byl vyhlášen za národní kulturní památku. V současné době o návrat hradu usiluje řád německých rytířů, zatím však naštěstí pro nás bezúspěšně.
Hrad byl postavený na přelomu 13. a 14. století. V průběhu staletí změnil mnohokrát majitele Búz z Búzova, pánové z Vildenberka, markrabě Jošt, Haugvicové z Biskupic, Řád německých rytířů, arcivévoda Evžen Rakousko-Těšínský.
 eilean donan hrad

Současná středověká podoba hradu není původní

A byl to právě Evžen Rakousko-Těšínský, tehdejší velmistr Řádu německých rytířů z vedlejší dynastie Habsburků, který rozhodl o přestavbě středověkého hradu. Byla zbourána část středověkého hradu a byl zde postaven nový hrad, který napodobuje jihoněmecké hrady. Podobu vtiskl hradu architekt Georg von Hauberrisser.
summit hrad
Hrad si velmi oblíbil vedoucí SS Heinrich Himler. Svého času se mylně tvrdilo, že Adolf Hitler ho Himlerovi dokonce daroval. Pravdou je, že na konci války zde působilo komando SS. Smutná vzpomínka je nezapomenutelná, protože v nedaleké vesnici Javoříčko zabili 38 mužů a 5. května ji vypálili.
Hrad Bouzov je velmi krásný, a proto je velmi oblíbený filmaři. Například se tady natáčely pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princezna Fantagiro, Arabela se vrací nebo film Napola.