K dušičkové atmosféře patří vyřezávaná dýně
Nezařazené

K dušičkové atmosféře patří vyřezávaná dýně

Rozhodně se nebojte, že se vyřezávané dýně se hodí leda na dušičky. Ba naopak, před vašimi dveřmi či na okně vám poslouží jako krásná dekorace až do příchodu prvních mrazíků.
zlá dýně
Co je třeba k vyřezávání?
Vyřezat si dýni je snadné. Nebudete k tomu potřebovat nic složitého. Pořiďte si dostatečně velkou dýni a ostrý nožík na vyřezávání, to je vše. Hodit se vám jistě bude také lžíce, s jejíž pomocí si budete moci dýni vydlabat. A pokud chcete mít opravdu působivou a originální ozdobu, neváhejte si nasbírat také další zajímavé přírodniny, kterými svůj výtvor dozdobíte s pomocí tavné pistole.
Jakou dýni zvolit?
Pokud jde o výběr dýně, tak nejlépe uděláte, pokud si zvolíte odrůdu přímo určenou k vyřezávání. Její slupka je dostatečně měkká, aby nebránila snadnému opracování, a její dužnina není tak náchylná k hnití, takže vám vaše dekorace nějakou dobu vydrží. Takovou dýni halloweenského typu můžete snadno zakoupit v obchodě se zeleninou, na trhu anebo si ji můžete sami vypěstovat, což je vůbec ta nejlevnější varianta. Určitě sklidíte hned několik kusů, kterými můžete například obdarovat také své přátele.
halloween a pejsci
Nyní pojďme k samotnému vyřezávání:
Existují speciální nožíky na vyřezávání dýní, ovšem vystačíte si i s klasickým menším ostrým kuchyňským nožem. Důležité je především to, aby měl ostrou špičku.
Nejdříve odřežte vrchní část se stopkou tak, abyste následně mohli dýni snadno vydlabat. Po oddělení horní části vydlabejte měkkou dužinu spolu se semínky s pomocí klasické polévkové lžíce. Pokud vám bude líto dužinu vyhodit, na internetu najdete mnoho zajímavých receptů na její využití v kuchyni.
Jakmile je dýně vydlabaná, můžete se pustit do vyřezávání otvorů, třeba v podobě obličeje. Pokud se bojíte, zda to zvládnete jen tak od oka, můžete si tvary nejprve předkreslit fixem. Na internetu je ke stažení mnoho pěkných obrázků.
tvář dýně
Otvory nemusíte vést pouze skrz celou stěnu dýně, ale můžete pouze odstraňovat svrchní oranžovou slupku, čímž vznikne kontrast bílého podkoží a svrchní pokožky plodu. Takto umně ozdobené dýně jsou rovněž pěknou dekorací.
A nakonec už stačí pouze zapálit svíčku, přiklopit svrchní víko a postavit dýni před dveře.