Na půl cesty
Nezařazené

Na půl cesty


Peníze
Český právní řád bohužel není na půlúvazky úplně zařízená. Zaměstnavatelé musí za své podřízené platit stejné zdravotní a sociální pojištění, ať už pracují v týdnu patnáct hodin nebo padesát. Takže samozřejmě z finančního hlediska je rozumnější najmout jednoho člověka než dva. I když, ani tady není situace tak jednoznačná. Problém je, že nikdo nevydrží pracovat se plným nasazením čtyřicet hodin týdně. Vzpomeňte si, jak vypadáte posledních pár hodin před víkendem. Naopak člověk, co pracuje v týdnu hodin dvacet, se snaží vymáčknout maximum z každé minuty.
zaměstnanci firmy
 
Čas
Poloviční pracovní dobu nejčastěji využívají rodiče malých dětí. To bohužel znamená, že pokud pravidelně potřebujete někoho, kdo by do práce chodil brzy ráno, odcházel pozdě v noci nebo si flexibilně měnil směny, tak asi poloviční směny nebudou nejlepším řešením ani pro zaměstnavatele, ani pro zaměstnance. Pokud naopak firma dokáže nabídnout jasné a stabilní rozdělení rolí a pevný řád, budou jít „poloviční“ pracovníci věčně sloužit.
 
Firemní kultura
Část firem nenajímá lidi na částečný úvazek s odůvodněním, že se obtížně zařazují do kolektivu. To je do určité míry pravda, ale na druhou stranu nemohli najmout spoustu lidí byť i s jen náznakem komplikovaným charakterem. Takže ano, u lidí, co chodí jen na část dne může být problém se začleněním se, ale ten se může koneckonců objevit kdekoli.
 ruce na klávesnici
Takže, vyplatí se firmám částečné úvazky? Záleží na povaze firem. Pokud společnost nabídne stabilní pracovní dobu, tak jistě. Částečný úvazek není synonymem pro „můžu kdykoli“ nebo „vymáčknu ze sebe za dvacet hodin to, na co jiní potřebují čtyřicet“. Na druhou stranu, máte díky tomu možnost vybrat si ty nejlepší, ne ty nejsnáze dostupné. A většina pracovníků bude za tuhle příležitost neskutečně vděčná, právě proto, že ještě stále nejsou tak obvyklé.