Obaleč zimolezový
Nezařazené

Obaleč zimolezový

Obaleč zimolezový se vyskytuje v celé Evropě, takže není divu, že se s ním setkáváme i na zahradách a sadech v České republice. Možná by se zprvu zdálo, že jde o hezkého motýla, který se pyšní oranžovohnědými křídly o rozpětí okolo 20 milimetrů. Ovšem při hlubším poznání zjistíte, že jeho housenky nosící zelenou, žlutozelenou až temně zelenou barvu, znetvořují plody především na jabloních, hrušních, třešních, švestkách, meruňkách i broskvích, tyto malé potvůrky nedosahující více než 20 milimetrů mohou způsobit až 80% ztráty na úrodě.
housenka na stromě
První příznaky napadení
Již na jaře můžete pozorovat housenky, které přezimovaly, jak ožírají listy, pupeny a květy na vašich ovocných stromech. Toto poškození však není až tak závažné, horší bývá období, kdy housenky ožírají plody. Tím se na jablkách, hruškách a dalším ovoci objevují různé druhotné projevy poškození, jako je například deformace, nekróza, korkovatění či infekce houbovými chorobami.
dozrávající jablko
Ochrana a boj
Proti obaleči zahrádkáři a pěstitelé bojují již řadu let. Od roku 2003 byl ve Velké Británii na trh uveden pesticid Runner, který výskyt obaleče zimolezového velmi snižuje. Pokud však pěstitelé neošetří své stromy, riskují další invaze tohoto škůdce, který způsobuje škody tím, že snižuje kvalitu ovoce.

Tři generace obaleče zimolezového
1.       Housenky – ty přezimují přímo na ovocných stromech, ve štěrbinách kůry, v úžlabí větviček či mezi šupinami odumřelých pupenů. Housenky se rozlézají od druhé poloviny března až do začátku dubna. V této době se živý rašícími listy, poupaty a květy. Pokud nedojde k přemnožení, mají tato poškození malý ekonomický dopad.
úroda jablek
2.       Motýli – v průběhu května se housenky zakuklí a od poloviny července můžeme vídat motýly. Jejich samičky kladou vajíčka na listy ve snůškách, které obsahují až na 300 vajíček.
3.       Vajíčka – z nich se posléze líhnou housenky, které ožírají listy i slupky mladých plodů. Tím způsobují plošné povrchové požerky a znehodnotí tím plod. Po nasycení housenky hledají úkryt, kde přečkají zimu, aby na jaře mohly opět začít škodit.