Proč se módní trendy neustále opakují?

Proč se módní trendy neustále opakují?

Asi každá žena zná pořekadlo „To je tak staré, že už je to vlastně retro“. Co to ale znamená? V podstatě nic víc než fakt, že se staré věci periodicky opět vrací do módy. To, co se nosilo před dvaceti či třiceti lety se najednou nosí i teď. Je pravdou, že se to netýká naprosto všech druhů oblečení, ale co si budeme povídat, u většiny to pravda je. Stačí si vzpomenout na kalhoty do zvonu, délku sukně a mnohé další, které tomuto kolotoči podléhají.

 

To však platí nejen o oblečení. Stejně tak je tomu například i u účesů, jak u žen, tak i u mužů. Střídají se krátké a dlouhé vlasy, hladká či vousatá tvář, dokonce i množství a barva líčení. Pokud se o módu zajímáme, můžeme tak s relativně vysokou přesností předpovědět, co bude brzy tím hlavním trendem.

 

retro oblečení

 

Samozřejmě nám to může připadat zvláštní – neměli bychom se posouvat spíše kupředu? Proč se tedy v podstatě pohybujeme v kruhu? A hlavně, můžeme se z něj nějak dostat? Zde je potřeba se na chvíli zastavit. Trendy se opakují hned z několika důvodů, tím hlavním je ovšem nostalgie. Všimněme si, že věci znovu přichází do módy v době, kdy generace, která je v mládí nosila, již zestárla natolik, že na svá mladá léta s láskou vzpomíná a na to špatné zapomněli.

 

i domov může být v retro stylu

 

Dále je to také v podstatě pohodlnost návrhářů. Proč vymýšlet a propagovat něco nového, když jsou zde věci, které fungovaly a prodávaly se? Pokud se zahraje na výše zmíněnou nostalgickou notu, mohou se opět dostat do popředí. Je však dobré si uvědomit, že se k onomu „retru“ vždy něco přidá. V podstatě nikdy se nejedná o stoprocentní kopii, s výjimkou několika zvláštních případů. Nejedná se tedy o „začarovaný kruh“, ale spíše o spirálu. Pokud si toto uvědomíme, pak se snadno rozhodneme, zda je dobré tyto „retro“ módní kousky, ať už jde o oblečení, nábytek či cokoliv jiného, kupovat. Přeci jen se v podstatě jedná jen o kopii, a ta nikdy nebude tak hodnotná jako originál.