Tradice v České republice

Tradice v České republice

Každá země je odlišná svojí kulturou, v každé zemi slaví lidé různé svátky a různé tradiční dny. Záleží například na náboženství, které v dané zemi uctívají nebo na tradicích, které jsou v zemi tradiční již stovky let. Některé tradice vznikaly již dávno před tím, než si dokážeme vůbec představit, některé jsou ale lehce obměňovány a stávají se z nich pomalu ale jistě tradice trošku jiné. Dnes se společně podíváme na některé tradice a tradiční svátky, které slavíme u nás, v České republice.

Velikonoce

Velikonoce jsou jedním z nejznámějších svátků u nás, oslavuje se jím znovuvzkříšení pána Ježíše Krista. Tento svátek probíhá tak, že se ženy dopředu připravují na koledníky, kteří chodí koledovat s pomlázkami, které si často sami pletou z vrbového proutí. Ženy uvaří a následně barví vejce do různých barev a motivů, nakupují sladkosti, uzeniny či alkohol, pro koledníky, kteří již dosáhli plnoletosti. Den, kdy se chodí koledovat, čímž bývá poslední den velikonoc, se vydají koledníci do ulic a chodí koledovat. Koleda probíhá tak, že koledníci lehce švihají ženy přes zadky a zpívají u toho koledu, za to si pak vyslouží odměnu. 

Velikonoční králík

Vánoce

Vánoce jsou také křesťanský svátek, ovšem každý jej slaví trošku jinak a každý na Vánoce dělá jiné tradice. Na Vánoce se buď na Štědrý den nebo na nějaký den předem, zdobí stromeček, aby měl zobrazovaný Ježíšek kam přinést dárky. Poté se chystá štědrovečerní večeře, kterou často bývá například bramborový salát a kapr. Dnes už se štědrovečerní jídla ale dosti liší, spousta lidí si večeři upravuje dle vlastního uvážení, někdo má například lososa a nebo kuřecí či vepřové maso. Po štědrovečerní večeři se pak rozdávají a rozbalují dárky. Mezi klasické tradice, které se během dne dělají, jsou například rozkrajování jablka nebo vylévání olova.

Vánoční dárky

Hodové slavnosti

Tyto slavnosti probíhají převážně na vesnicích, jde o takovou oslavu vesnického patrona, který „střeží“ danou obec. Často je po něm pojmenovaný místní kostel. Tato událost je oslavována tradičními tanci, tanečníci mají obléknuté tradiční kroje, které do jejich oblasti patří. K hodům patří také hodně vína, dechová a lidová hudba a spousty dobrého jídla.