Vietnam – dovolená plná chutí!
Nezařazené

Vietnam – dovolená plná chutí!

Vietnam je zemí ležící v jihovýchodní Asii. Konkrétně se rozkládá na východním pobřeží poloostrova Zadní Indie. Sousedí s Laosem, Čínou a Kambodžou. Hlavním městem je Hanoj. Země je proslulá pěstováním rýže, výborným pouličním jídlem, horami a pralesy a temnou kapitolou svých dějin – vietnamskou válkou. V současnosti zde stále vládne diktatura Komunistické strany Vietnamu. Země je však již dávno hospodářsky i politicky spíše kapitalistická, liberální a především otevřená. Otevření hranic umožnilo získat zemi značné zisky z turismu, neboť má velkou spoustu lákadel.
ovoce na kole v hanoji
Než bychom si probrali všechna místa, která stojí za to navštívit, musel by tento článek být téměř nekonečný. Krom přírody, která je na mnohých místech stále panenská a vévodí jí pralesy a hory, zmiňme jen ty nejzajímavější kulturně-historické památky. Patří mezi ně město Hue se svým chrámovým komplexem, zátoka Ha Long, středověké město Hoi An, královskou pevnost dynastie Ho  postavenou ve Feng Shui stylu, či město Saigon – památku válečné vřavy.
jídlo a pití
Zvláštní turistickou „kapitolou“ je však místní pouliční jídlo. Je patrně nejpestřejší a chuťově nejlepší na celém světě. Vyznačuje se bohatostí chutí, tradičními postupy přípravy a v neposlední řadě také stylem stolování, který evropskému turistovi prostě musí učarovat!
Street food, jak se tomuto typu stravování říká, je pro místní naprosto běžnou záležitostí. Jen málo kdo doma vaří. Cenově totiž bývají podobná jídla dostupná i pro ně, natož pro turisty. Restaurace se dá vytvořit z ledasčeho – od garáže, přes plechový stánek, až po motorku se speciální „kuchyňskou“ výbavou. Přesto, že na první pohled nejde o nejhygieničtější proces, Vietnamci si na čisté kuchyni zakládají! Takže obezřetní buďte, ale obávat se příliš nemusíte. A jaké speciality si nezapomeňte objednat?
jarní závitky
·         Polévky – Phó, Cahn chua, Bún Mám, Bún bo Hué
·         Maso – Bún chá (grilované vepřové s nudlemi), Bó kho (dušené hovězí s mrkví)
·         Rolky – Nem cuón (letní závitky), Nem rán (jarní závitky)
Vypisovat všechny speciality by bylo stejně nekonečné jako výše zmíněné památky. V podstatě vše, co ochutnáte, si oblíbíte. Nemůžete udělat chybu! Připravte se tak na nebývalý gastronomický zážitek.