Neutrácet nad své možnost

Neutrácet nad své možnost

Téměř polovinu lidí, kteří se v tomto období obrací na finanční společnosti, tvoří lidé, kteří nemají žádné finanční rezervy a mají dlouhodobý nedostatek peněz. A i přesto jim nějaká společnost půjčí pár desítek tisíc, přestože má informaci, že zájemce třeba u dvou bank půjčku nedostal.
Zdravý rozum by měl jak zájemci, tak poskytovateli napovědět, že pravděpodobnost splacení půjčky je mizivá. Pokud někdo chce pod stromeček nadělit dárky za dvacet tisíc a nebyl schopen si od minulých Vánoc našetřit polovinu částky, téměř jistě nebude schopný v období do dalších svátků našetřit na splátky půjčky. A to bude mít před sebou další dárkovou sezónu.
prázdná peněženka
Všude se mluví o finanční gramotnosti, o nutnosti naučit hlavně lidi s nižšími příjmy vyváženě a bez rizika hospodařit, ale v praxi se to vůbec neděje.
Ke zvážení finančních možností nejsou potřeba grafy a statistiky. Úplně stačí použít mozek.
Další asi čtvrtinu lidí, kteří mají o takové půjčky zájem, tvoří skupina osob s dočasným výpadkem příjmů. Tak kdo je tak lehkovážný, když například přijde o práci a žije ze sociálních dávek, aby šel nakupovat nepotřebné věci na dluh?
I přes demokracii, kterou máme, by se do regulace takových půjček měl vložit stát. Stejně jako začal prosazovat omezení hazardu, na řadu by měly přijít nebankovní společnosti a při poskytování půjček by měly nést větší riziko špatného obchodu na svých bedrech, aby lépe zvážily platební možnosti klientů a nespoléhaly se na soudní vymáhání a exekutory.
Takové půjčky by se měly užívat jako záchranná injekce pro lidi, co potřebují například opravit auto, aby mohli dojíždět za prací, nebo na pořízení nové pračky, když se ta stará neplánovaně pokazí.
pokladnička prasátko
Pochopitelná je i investice do bydlení či do vzdělání, pokud přijde dobrá příležitost.
Dárky na Vánoce nejsou podstatou tohoto svátku, a to by se lidé měli učit už od dětského věku. Není ani potřeba okázalého hodování, pokud na to není rodinný rozpočet připravený. Dokonce i nezapomenutelná dovolená se dá pořídit levně a možná bude mít větší efekt než v případě, kdy začnou chodit upomínky na nezaplacené splátky.