Rodičovství: jak naučit dítě jíst zeleninu

Nejspíš i vy sami pamatujete na vyprávění svých maminek a babiček, jak jste nechtěli jíst zeleninu. I když vám maminky říkaly, že u toho stolu budete sedět tak dlouho, než to všechno sníte. Stejně jste to většinou nesnědly a matky neměly jinou možnost, než to do vás buď cpát násilím, nebo vás nechat od stolu pláchnout.

–          I ve školce
Ve školce se s tímto problémem také potýká mnoho vychovatelek – děti jednoduše nechtějí jíst zeleninu a málokteré dítě sní všechno, co má na talíři. Jsou děti, které prostě zeleninu nejedí, avšak vy se nesmíte ve svých snahách vzdát.

Zelenina a ovoce jsou důležité součásti našeho jídelníčku a bez těchto položek by naše tělo nemohlo správně fungovat. Navíc se zde promítá faktor „opička vidí, opička dělá“. V praxi to znamená, že pokud jedno dítě ztropí randál ohledně toho, že nebude jíst zeleninu, většina slabších dětí se k němu může přidat. Uklidnit takové stádo dětí je pak víc než jenom náročné, navíc, když většina dětí nechce po obědě spát.

–          Namáhavé a náročné
Boj o to, aby dítě snědlo alespoň trochu zeleniny, nakonec většinou rodiče vzdávají, protože nucení dítěte, aby něco udělalo, se neobejde bez dlouhého a usilovného pláče, který vám jenom způsobí bolest hlavy a navíc vás absolutně vyčerpá. Máto jedinou výhodu, a to tu, že dítě po usedavém pláči rychle usne, jelikož je unavené.

–          Obézních dětí přibývá
Problém s výživou dětí správným způsobem je celosvětový problém, který je stále větší a rozšířenější. Dokládají to také studie o tom, že obézních dětí přibývá, a to nejenom v Americe, ale také v Evropě. Děti nejsou drženy zkrátka, aby jedly zdravě, a z toho důvodu, že rodiče většinou nemají ty nervy z ocele, aby děti donutili jíst zeleninu nebo nejíst sladkosti.

Co dítě potřebuje ke správnému růstu a vývinu?
–          Vápník
–          Vitamíny, hlavně B, D, E, C
–          Bílkoviny
–          minerály